Едно ново разбиране за героя и сянката, продължение на теоретичните изследвания в Комплексите. Пътят на трансформация от архетипа до Аза. Ерел Шалит разработва митологически и психологически образи, като Персей и Сакатия на Андерсен, прави психологически анализ на библейски истории, като тези на Амалик – воинът на злото, Самсон – отслабеното слънце и Яков и божествения враг; умело използва символната връзка между Исус и Юда Искариотски, за да покаже неизбежната нужда от сянка за функцията на героя…
Героят е онзи аспект на нашата психика или на обществото, който дръзва да навлезе в непознатото и да ни постави във връзка с по-тъмни аспекти на душата и на света. Именно героя изпращаме всяка нощ в страната на сънищата, за да ни донесе съкровищата на несъзнаваното. Той трябва да се бори с Врага, често погрешно проециран в презирания Друг, да се научи да се грижи и помага на Сакатия, който носи нашите комплекси и слабости, и да развие респект към дрипавия Просяк, на когото често обръщаме гръб – а именно той държи ключа за нашата вътрешна цялостна личност.
Освен към психолози, аналитици и юнгиански ориентирани психотерапевти и клиницисти, Врагът, Куцият и Просякът е мъдра книга, обърната и към широката публика с интерес към аналитичната психология и връзката между психология, митология и религия.