За книгата:
Философските основи на логотерапията
Логотерапия и екзистенция
Психиатрията и търсенето на смисъл от човека
Логотерапията и предизвикателството на страданието
Групови психотерапевтични преживявания в концентрационен лагер
Колективните неврози на днешния ден
Парадоксното намерение: логотерапевтична техника
Психотерапия, изкуство и религия…
Този том се състои предимно от статии в областта на логотерапията, които според Виктор Франкъл осигуряват най-ясното и най-прякото разбиране на принципите на логотерапията и техните терапевтични приложения, които едновременно допълват по-широкото обсъждане на логотерапията в другите му трудове и дискусията на конкретни аспекти на тази система.
Както учи логотерапията, човешката свобода по никакъв начин не е свобода от условия, а е свобода да се заема позиция спрямо условията.
Именно когато е изправен пред безнадеждна ситуация, човек получава последна възможност да реализира смисъл – да реализира дори най-висшата ценност, да реализира дори и най-дълбокия смисъл – това е смисълът на страданието.
Миналото на човека е частта от неговия живот, в която той е преодолял преходността и е постигнал вечност
Всяка епоха има своите неврози и всяка епоха има нужда от собствена психотерапия.
Виктор Емил Франкъл (1905-1997) е австрийски невролог и психиатър. Неговото психотерапевтично учение логотерапия е опит за излизане от психологизма, а свързването на понятията „смисъл“ и „здраве“ съответства на една, по думите на Франкъл, „височинна психология“. Във всеки случай логотерапията може да се определи като хуманистична и екзистенциална психотерапия.